Propozycje wielkopostnych postanowień.

PROPOZYCJE 30 WIELKOPOSTNYCH POSTANOWIEŃ NA A.D. 2025 .

Nabierz ducha, aby bardziej kochać Boga, bliźniego i siebie…

miłością czystą, porywającą, bezinteresowną. Wielki Post poprzedzający Święta Wielkanocne nie jest wyścigiem ku doskonałości. Nie jest to również czas spartańskiej walki i zdobywania duchowych medali. To pora na to, aby pozwolić obdarować się jak dziecko przez Niebiańskiego Ojca.

Obdarowanie dokonuje się równocześnie na trzech płaszczyznach naszej osobowości:

Część I

Modlitwa osobista i wspólnotowa

1. Wstań wcześniej – zaledwie 10, 15 minut – i pobądź w absolutnej ciszy przed obliczem Boga. Nic nie mów – niech On napatrzy się na ciebie, wsłucha się w twą spragnioną łaski duszę i przeniknie cię całym sobą – jak Przyjaciel Wszechmogący.

2. Każdego dnia czytaj przez 10 minut Pismo Święte – fragment dowolnej księgi ze Starego lub Nowego Testamentu.

3. Jeżeli nie masz w pobliżu papierowej wersji Pisma Świętego, znajdź aplikację z Biblią w telefonie – są też opcje czytań na każdy dzień. Może uda ci się zajrzeć tam w drodze do pracy, w korku ulicznym, przy sklepowej kasie? Wybierz jedno zdanie, które będzie z tobą tego dnia jako TOWARZYSZ.

4. Przyjdź na całodobową adorację Najświętszego Sakramentu w naszej świątyni. Rozpoczyna się 4 kwietnia (piątek) o godzinie 18.30 i potrwa non stop do godziny 15.00 następnego dnia (sobota).

5. Bądź na każdej (w miarę możliwości) parafialnej DRODZE KRZYŻOWEJ – w każdy piątek o godzinie 17.00.

6. We wszystkie niedziele Wielkiego Postu rozważamy GORZKIE ŻALE. Są one śpiewane podczas kazania pasyjnego o godzinie 12.00. Drogi Katoliku, może nigdy nie uczestniczyłeś w takiej modlitwie? To wielkie przeżycie duchowe!

7. Raz w tygodniu przyjdź na Eucharystię według własnego uznania, w wybranym przez siebie czasie – aby się bardziej pomodlić, może wyspowiadać… i pobyć przed żywym Jezusem obecnym w tabernakulum: „Człowiek żyje tak, jak się modli i modli się tak, jak żyje”

8. Jeśli z ważnego powodu nie możesz być w kościele, pomódl się w zaciszu własnego domu – teksty rozważań oferuje także Internet.

9. Znajdź w domu 5-10 minut na poświęcenie uwagi Krzyżowi, popatrzenie na Tego, który za ciebie oddał swe życie. Wiele Go to kosztowało! Jakże ogromna jest cena twego zbawienia!

10. Pomódl się z różańcem za ciężko chorego Ojca Świętego Franciszka, za kapłanów, znajomych księży, za swojego proboszcza z milejowskiej parafii. Odmów modlitwę za nowe powołania kapłańskie. Módl się za dusze cierpiące w czyśćcu, za zmarłych dziadków, rodziców, rodzeństwo, za mieszkańców twej miejscowości, za ludzi cierpiących fizycznie, za duchowo zniewolonych. Również za rządzących i za Ojczyznę. Za POKÓJ na świecie w obliczu wszechobecnego mówienia o wojnie. Poproś o dobrego męża/żonę, o narodzenie zdrowego dziecka, które jest jeszcze w łonie matki. Módl się za swoich przyjaciół i nieprzyjaciół – zwłaszcza ci ostatni potrzebują twojej modlitwy i twego przebaczenia. Módl się za siebie.

11. Warto wejść na stronę naszej łódzkiej archidiecezji i włączyć się do słuchania w Wielkim Tygodniu rekolekcji prowadzonych przez PASTERZA – księdza kardynała Grzegorza Rysia:

https://www.archidiecezja.lodz.pl

12. Módl się jak najczęściej KORONKĄ DO BOŻEGO MIŁOSIERDZIA w jakiejkolwiek intencji – współczesny świat jak nigdy dotąd jest spragniony miłosierdzia w działaniu, a działaniem jest także żarliwa modlitwa.

Część II

Post to nie dieta!

Wielki Post nie ma na celu zrzucania nadmiernych kilogramów, redukowania „boczków” i estetycznego ulepszani sylwetki. Nie chodzi też o głodzenie ciała. Post ma wymiar duchowy – ma wzmocnić ducha. Co to znaczy? Chodzi o przekierowanie uwagi z tego, co materialne na to, co duchowe.

13. Wcześniej wstawaj… od stołu.

14. Jedz mniej. Spróbuj zrezygnować w okresie Wielkiego Postu z jakiegokolwiek nadmiaru.

Jedz tak, aby pokarm był twoim lekarstwem –

w przeciwnym razie lekarstwo stanie się twoim pokarmem!

15. Zrezygnuj w Wielkim Poście ze słodyczy i ulubionej potrawy. Oddaj cześć tym, którzy każdego dnia umierają z głodu.

16. Więcej słuchaj niż mów – bez nakierowania uwagi na siebie.

17. Postaraj się w ciągu tygodnia znaleźć choć jedną chwilę ciszy – tylko w ciszy można usłyszeć głos Boga.

18. Nie narzekaj na swój los, nie marudź, nie obgaduj innych.

19. Zacznij czytać NAJLEPSZE książki – na czytanie tylko dobrych szkoda czasu.

20. Czy byłeś już w MEDIATECE 800-lecia? To Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Próchnika w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Marii Curie-Skłodowskiej 3. Jest tam dużo wspaniałych książek, panuje przyjazna, miła atmosfera. Jest cisza…

21. Nie nadużywaj Internetu i telefonu – nie marnuj danego ci czasu.

Część III

Jałmużna – gładzi wiele grzechów.

„Jałmużna uwalnia od śmierci i oczyszcza z każdego grzechu. Ci, którzy dają jałmużnę, nasyceni będą życiem” (Tb 12, 9).

22. Uśmiechaj się do świata i siebie – uśmiech to wspaniały dar od Boga – diabeł nie cierpi takiej miny – ona go rozbraja.

23. Zachowaj w sobie i wokół siebie porządek, a porządek zachowa i zabezpieczy ciebie.

24. Pomóż komuś w twoim otoczeniu – ludzi potrzebujących pomocy jest mnóstwo – szczególnie tych chorych na duchu.

25. Zaplanuj jeden świadomy dobry uczynek – choćby malutki, lecz nieprzypadkowy – na każdy dzień. Jeżeli nie zrobisz go dzisiaj, jutro może być za późno.

26. Spędź czas z kimś, kogo dawno nie widziałeś, kogo niekoniecznie lubisz. Ktoś musi pierwszy wyciągnąć rękę na zgodę…

27. Zainteresuj się ludźmi mieszkającymi samotnie – zwłaszcza osobami starszymi. Zwyczajnie porozmawiaj z nimi, oceń ich sytuację życiową, subtelnie zauważ, czego im potrzeba.

28. Pamiętaj o domach pomocy społecznej (tzw. domach starców) – tam zazwyczaj doskwiera ludziom samotność w grupie. Wystarczy twoja obecność, posłuchanie, poczytanie książki…

29. Okaż miłosierdzie sobie – jeżeli przebaczysz sobie, łatwiej ci będzie przebaczyć innym. W taki sposób buduje się jedność i solidarność międzyludzką w drodze ku niebu.

30. Wsparcie materialne: przekaż datek (1,5% podatku) na jakąś fundację, szlachetny cel, zasilenie potrzebującego, np.

Caritas Archidiecezji Łódzkiej

90-507 Łódź, ul. Gdańska 111

Bank Pekao S.A. V O/Łódź

PLN 48 1240 1545 1111 0000 1165 5077

EURO: 05 1240 1545 1978 0000 1165 5181

USD: 13 1240 1545 1787 0000 1165 5178

SWIFT: PKOPPLPW z dopiskiem „Solidarni z Bejrutem 2024”

Myśli mądrych ludzi na czas Wielkiego Postu:

1. Wszystko ma swój sens w Krzyżu. Dlatego bez Krzyża nie ma ofiary, uświęcenia i służby – bez Krzyża. (bł. kard. Stefan Wyszyński)

2. Trzeba dziś dać świadectwo Chrystusowi… ale nie wystarczy samo świadectwo słowa, musi być świadectwo cierpienia, upokorzenia, a nieraz i krwi… (bł. kard. Stefan Wyszyński)

3. Wielki Post jest okazją sprzyjającą odważnym, altruistycznym wyborom i praktykowaniu wielkoduszności. Czas ten umożliwia nam podjęcie walki z przesadnym przywiązaniem do pieniądza i podsuwa skuteczny oręż w postaci postu i jałmużny. Odmawianie sobie nie tylko tego, co zbyteczne, ale też czegoś więcej, aby podzielić się z potrzebującymi, prowadzi do zaparcia się siebie, bez którego nie ma autentycznego życia chrześcijańskiego. (św. Jan Paweł II)

4. Czy jesteś w stanie zaryzykować swoim zżyciem dla kogoś? Zaryzykuj życiem dla Jezusa. (św. Jan Paweł II)

5. Wielki Post nadchodzi aby nas opatrznościowo obudzić, przebudzić nas z letargu, z ryzyka pogrążenia się w inercji. (papież Franciszek)

6. Wielki Post przynagla nas do otwarcia naszego życia na słowo Boże – aby dane nam było poznać najbardziej fundamentalną prawdę: kim jesteśmy, skąd przychodzimy, jaki jest nasz cel oraz jaką drogę mamy obrać w życiu. (papież Benedykt XVI)

7. Szukasz cierpliwości? Największą znajdziesz na Krzyżu. (św. Tomasz z Akwinu)

8. Post jest nie „od czegoś”, ale „dla kogoś”. (ks. Wojciech Węgrzyniak)

9. Życie jest Kalwarią. (św. Ojciec Pio)

10. Nie ma innego klucza do nieba poza Krzyżem. (św. Charbel)