
Bierzmowanie
Bierzmowanie w naszej parafii odbywa się zazwyczaj co dwa lata. Termin podawany jest w ogłoszeniach parafialnych.
Dla kandydatów w szczególności dla uczniów klas VII i VIII Szkół w Milejowie i Krzyżanowie organizowane są raz w miesiącu specjalne spotkania po niedzielnej Eucharystii.
Wymagane dokumenty do bierzmowania
1. Kancelaryjna karta chrztu.
2. Opinia katechety, a osoby starsze świadectwo ukończenia katechizacji.
3. Bierzmowanie powinno przyjmować się w swojej parafii.
4. Zezwolenie swojego księdza proboszcza, jeżeli kandydat jest z innej parafii.
Kandydat może być niedopuszczony do bierzmowania ze względu na brak zaangażowania w przygotowanie, konfliktu z prawem, przynależność do grup przestępczych lub przeciwnych Kościołowi, nałogi, negatywną opinię od katechety, naganną ocenę z zachowania w szkole, opuszczanie spotkań, nieobecność na Mszy św., szczególnie niską kulturę osobistą, wulgarne zachowanie i inne przyczyny uznane przez kapłana lub katechetę prowadzącego przygotowanie.
Chrzest jest pierwszym i najpotrzebniejszym sakramentem, który czyni nas dziećmi Bożymi i członkami Kościoła katolickiego. Ale sam chrzest nie wystarczy. Dziecko Boże powinno się rozwijać ku pełni dojrzałości.
Sakramentem chrześcijańskiej dojrzałości jest bierzmowanie, w którym Chrystus udziela nam swojego Ducha Świętego. Chrześcijaninem jest się w takim stopniu, w jakim uczestniczy się w życiu Chrystusa.
Bierzmowanie podobnie jak chrzest wyciska w duszy chrześcijanina duchowe znamię, czyli niezatarty charakter. Dlatego ten sakrament można przyjąć tylko raz w życiu. Sakrament bierzmowania może i powinien przyjąć każdy ochrzczony.
Aby godnie przyjąć sakrament, należy być w stanie łaski uświęcającej, odpowiednio przygotowanym i zdolnym do świadomego odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych.
Istotnym obrzędem bierzmowania jest namaszczenie krzyżmem świętym czoła ochrzczonego wraz z włożeniem ręki przez szafarza (biskupa) i słowami: „PRZYJMIJ ZNAMIĘ DARU DUCHA ŚWIĘTEGO”.
Świadkami bierzmowania z zasady powinni być rodzice chrzestni kandydata, a gdy jest to niemożliwe, wówczas inni wierzący, bierzmowani i praktykujący katolicy. W czasie obrzędów sakramentu świadek kładzie prawą dłoń na ramieniu kandydata na znak, że będzie go wspierał radą i czynem w życiu zgodnym z wyznawaną wiarą.
Prawo kościelne wymaga, aby świadek bierzmowania spełniał następujące warunki:
– miał ukończony 16. rok życia,
– sam przyjął sakramenty wtajemniczenia (chrzest, eucharystia, bierzmowanie),
– prowadził życie zgodne z wiarą,
– może być to ojciec lub matka bierzmowanego.
Przygotowanie do przyjęcia sakramentu bierzmowania odbywa się poprzez:
– systematyczne zgłębianie swojej wiary: codzienna modlitwa, coniedzielna Eucharystia, systematyczna spowiedź, czytanie prasy i książki katolickiej,
– gorliwy udział w katechezie szkolnej,
– udział we wszystkich parafialnych spotkaniach kandydatów do bierzmowania.
Dorośli, którzy chcą przyjąć sakrament bierzmowania powinni odpowiednio wcześniej zgłosić się do kancelarii parafialnej.