Komunia Święta

Komunia święta w naszej parafii odbywa się w Niedziele Zesłania Ducha Świętego o godz. 10.00.

 

PRZYGOTOWANIE

Dzieci mające przystąpić do Pierwszej Komunii w naszym kościele powinny być zapisane w naszej parafii we wrześniu roku poprzedzającego Komunię (na początku roku szkolnego). Nie wystarczy, że dziecko uczęszcza na katechezę w szkole i zgłosiło się do katechety. Zgłoszenia dzieci dokonują u Księdza Proboszcza osobiście rodzice dziecka.

 

Wypada to zrobić w czasie spotkania dla rodziców, które odbywa się we wrześniu w naszym kościele po uprzednim ogłoszeniu w czasie niedzielnych Mszy św. tydzień wcześniej. Na spotkaniu omawiane są najważniejsze kwestie związane z przygotowaniem dzieci. Rodzice otrzymują harmonogram przygotowań oraz kartkę, na której będzie potwierdzana obecność dzieci na Mszach św. niedzielnych i świątecznych w ciągu roku przygotowań.

 

Najlepiej, żeby dzieci wraz z rodzicami uczestniczyły w Mszy św. w niedziele i święta o 10.00.

 

W październiku dzieci uczestniczą w nabożeństwie różańcowym o 17.00.

 

W Adwencie uczestniczą w roratach o 7.00.

 

W Wielkim Poście droga krzyżowa odbywa się w piątki o 17.00.

 

Jeżeli dziecko było ochrzczone poza naszą parafią, należy uzyskać w parafii chrztu metrykę (akt chrztu) i doręczyć ją nam do 31 grudnia. Jeżeli natomiast chrzest odbył się u nas, należy to zaznaczyć, zapisując dziecko.

Jest to bardzo ważne z uwagi na to, że osoba nieochrzczona nie może przyjąć żadnego z pozostałych sakramentów.

 

Nauka modlitw, przebiegu liturgii Mszy św., formuły spowiedzi odbywa się w ramach katechizacji w szkole.

Zgodnie z prawem kościelnym do Pierwszej Komunii mogą być dopuszczane wyłącznie dzieci, które „posiadają wystarczające rozeznanie i są dokładnie przygotowane, tak by stosownie do swojej możliwości rozumiały tajemnicę Chrystusa oraz mogły z wiarą i pobożnością przyjąć Ciało Chrystusa” (KPK 913 par. 1).

 

Dziecko powinno wiedzieć, że nie przyjmuje „opłatka”, lecz przyjmuje do serca i spotyka Pana Jezusa. O tę podstawową świadomość, która zdaje się niestety słabnąć, powinni troszczyć się wierzący rodzice. Rola katechetów i księży w wychowaniu religijnym, do którego rodzice zobowiązali się na chrzcie dziecka, jest jedynie pomocnicza.

 

„Do proboszcza należy również czuwać nad tym, by do Stołu Pańskiego nie dopuszczać dzieci, które nie osiągnęły używania rozumu albo jego zdaniem nie są wystarczająco przygotowane” (KPK 914).

 

PRZEBIEG  UROCZYSTOŚCI:

 

Próby przed Pierwszą Komunią odbywają się w terminach ustalonych przez katechetów w kościele.

 

W poprzedzającą sobotę o 9.00 w kościele dzieci odnawiają przyrzeczenia chrztu (trzeba zabrać świecę) i przystępują do spowiedzi św. (spowiednik wpisuje się do książeczki dziecka).

 

Pierwsza Komunia Święta jest udzielana w czasie Mszy św. o 10.00.

  

O 9.45 dzieci ustawiają się przed wejściem do kościoła (jeśli pada deszcz – w kościele pod chórem). Tam otrzymują błogosławieństwo rodziców.

 

Dzieci spełniające różne funkcje w czasie liturgii są wyznaczane przez katechetów.

  

W „białym tygodniu” dzieci przychodzą w strojach komunijnych na Mszę św. i nabożeństwo majowe o 18.00. Wtedy przyjmują Komunię św. jak w czasie niedzielnej uroczystości.

 

Dzieci pierwszokomunijne i rocznicowe biorą też udział w uroczystościach parafialnych (odpust parafialny, Boże Ciało).

 

 

Wymagane dokumenty do I Komunii świętej:
1. Kancelaryjna karta chrztu.
2. Zezwolenie swojego księdza proboszcza, jeżeli dziecko jest z innej parafii.